top of page

Харків - рідне місто

Харків є одним з найбільших міст України, а також обласним центром Харківської області. Заснований 23 серпня 1654 року. Чисельність населення становить близько 1,5 млн чол. (1446,5 тис. чол. на 01.01.2011).

Харків розташований у північно-східній частині України на кордоні двох ландшафтних зон - лісостепу та степу - біля місця злиття річок Лопань, Уди і Харків. Його територія становить горбисту рівнину - понад половину загальної площі міста розташовано на ділянках висотою близько 100 м над рівнем моря. Харківські річки та їхні притоки мілкі й несудноплавні. Харків розкинувся з півночі на південь на 24 км, зі сходу на захід - на 25 км, займаючи площу близько 306 кв. км. У ньому понад 2,5 тисяч проспектів, вулиць, провулків і площ.

Клімат у Харкові помірно-континентальний. Узимку погода мінлива: морози чергуються з відлигами. Середньорічна температура +7,5 ºС. Найхолодніший місяць - січень: -7 ºС, але буває -15 та навіть -30 ºС. Літо спекотне, найтепліший місяць – липень, середня температура +21 ºС. У червні й липні випадає найбільша кількість опадів, але, незважаючи на це, улітку в Харкові дуже комфортно: тут прекрасні парки, сквери, фонтани, багато літніх кав'ярень.

Сучасне місто поділено на 9 адміністративних районів. Різні частини міста, в основному на околицях, зберегли за собою також і історичні неофіційні назви (наприклад, Олексіївка, Павлове Поле, Помірки, Сокільники, Салтівка, Журавлівка, Іванівка, Гончарівка, Лиса Гора, Холодна Гора та ін.).

Завдяки зручному географічному розташуванню Харків протягом століть нарощував економічну міць і розвивав систему транспортних комунікацій. Сьогодні він є дуже великим транспортним вузлом: важливі залізничні шляхи та автомагістралі ведуть на Донбас, до Криму, на Кавказ, до портів Чорного, Азовського й Балтійського морів, до багатьох великих індустріальних центрів, які розташовані за межами України. Через Харків проходять автомагістралі М-03 (Київ - Харків - Довжанський), М-26 (Харків - Сімферополь - Севастополь), М-27 (Харків - Щербаківка).

Харків - це великий промисловий центр України. Основу виробничого потенціалу становлять підприємства високотехнологічних галузей: енергомашинобудування, електротехнічної промисловості, транспортного і сільськогосподарського машинобудування, приладобудування, радіоелектроніки, авіакосмічної промисловості. Продукція багатьох харківських підприємств, у тому числі й така наукомістка, як сучасні танки, літаки й турбіни, відома на світовому ринку.

За науковим і освітнім потенціалом Харків посідає друге місце в Україні. У середньому за рік тут готують понад 33 тис. фахівців, що забезпечує високий рівень кваліфікації трудових ресурсів регіону. Саме в Харкові вперше в Європі було розщеплено атом, досліджено природу надпровідності, створено найбільший радіотелескоп, розроблено основи теорії коливань в плазмі, процесів розсіювання повільних нейтронів у кристалах. Тут було створено багато наукових шкіл. Світове визнання здобули праці Л. Ландау, М. Барабашова, А. Вальтера, О. Палладіна.

Харків - місто з багатими культурними традиціями. Тут працюють 6 великих театрів: Академічний театр опери та балету ім. М. Лисенка, Український академічний драматичний театр ім. Т. Шевченка, Російський академічний драматичний театр ім. О. С. Пушкіна, Театр музичної комедії, Театр для дітей та юнацтва, Ляльковий театр. Крім того, є багато театральних груп, театрів-студій, самодіяльних театрів. Харків може похвалитися великою кількістю музеїв і кіноконцертних залів (у тому числі, залом органної та камерної музики). У місті працює багато бібліотек. Фонди Державної наукової бібліотеки ім. В.  Г. Короленка налічують понад 6,5 млн книг і видань, серед яких є рідкісні й унікальні. Велику роботу з організації концертів і пропаганди музичного мистецтва проводить Харківська обласна філармонія. Заслужену популярність серед жителів і гостей міста мають цирк, зоопарк, дельфінарій.

Харків - спортивне місто. Тут створено всі умови для занять спортом і виховання майбутніх майстрів і чемпіонів. Працюють 19 стадіонів, 850 спортивних майданчиків, 363 спортивних зали, 19 басейнів, понад 40 тенісних кортів, гольф-клуб. Гордістю Харкова є футбольна команда «Металіст» і волейбольна команда «Локомотив». В історію світового спорту назавжди вписано імена багатьох харків'ян. Це дворазові олімпійські чемпіони Рустам Шаріпов (спортивна гімнастика), Людмила Джигалова (легка атлетика), Юрій Поярков (волейбол), олімпійські чемпіони Марія Гороховська (спортивна гімнастика), Ігор Рибак (важка атлетика), Василь Матушевич, Юрій Венгеровський (волейбол), Олексій Баркалов (водне поло), Ігор Целовальников, Володимир Мовчан (велоспорт), Яна Клочкова (плавання).
Харків - багатонаціональне місто. Сьогодні в місті налічується 50 національно-культурних об'єднань, діють католицька і протестантська церкви, синагога, мечеть, молитовні будинки інших релігійних конфесій, працюють 15 шкіл з поглибленим вивченням національних культур. Жителів міста відрізняє традиційна привітність до гостей, звідки б вони не прибули. 

.
Цікаві дати

14 лютого

Міжнародний день книгодарування

30 вересня

Всеукраїнський день бібліотек

Please reload

bottom of page